Radio Zëri

Internet

Instagram po e teston opsionin ‘Group Stories’

Së shpejti përdoruesit e Instagram, mund të postojnë Storie së bashku. Hulumtuesi i aplikacioneve, Jane Manchun Wong, ka zbuluar se Instagram është duke e testuar opsionin e ‘Group Stories’, ku shfrytëzuesit mund të shpërndajnë së bashku postimet e ndryshme, transmeton Telegrafi. Në bazë të ‘screenshots’ të siguruara, shihet se materialet[…]

Lëxo më shumë »

Instagram largon postimet e dietave dhe kirurgjisë kozmetike

Platforma për shpërndarjen e fotografive, Instagram, njoftoi se ka ndërmarrë masa më të rrepta për postimet që lidhen me prodhimet për humbjen e peshës dhe kirurgjinë kozmetike. Sipas tyre, postime të caktuara do të fshihen për përdoruesit nën 18 vjeç, ndërsa të tjera që promovojnë produkte “të mrekullueshme” për humbje[…]

Lëxo më shumë »

Rikthehet Snowden: Grumbullimi i të dhënave rrezik për demokracinë

Gjashtë vjet më parë, Edward Snowden bëri publike aktivitetet përgjuese të Agjencisë Amerikane të Sigurisë dhe kontrollin e gjerë të Internetit nga shërbimet e fshehta perëndimore, tani ai paralajmëron se lëvizjet demokratike si ajo e Hong Kongut mund të mbyten që në embrion nga aparatet e përgjimit. Në një intervistë[…]

Lëxo më shumë »

Largoni fëmijët nga rrjetet sociale, shkaktojnë probleme mendore

Një studim për adoleshentët ka nxjerrë në përfundim se rrjetet sociale shkaktojnë probleme mendore. Rrjetet sociale shkaktojnë depresion, ankthi deri në pagjumësi, stresi kronik dhe mungesa e vetëbesimit. Sipas këtij studimi, më shumë të prekura janë femrat. Këto janë disa prej efekteve negative që shkaktohen mbi të gjitha tek vajzat[…]

Lëxo më shumë »

E pabesueshme: Mercedesi e di lokacionin e secilës veturë pasi ato kanë sesorë lokacioni

Prodhuesi i njohur gjerman i veturave luksoze, Merceses-Benz, është përfshirë në skandal, pasi zyrtarët e tij kanë pranuar se veturat janë të pajisura me sensorë të fshehtë për gjetjen e lokacionit. Të gjitha veturat e reja dhe të përdorura që janë prodhuar nga Mercedesi janë të pajisura me sensorë që[…]

Lëxo më shumë »

Mbyllen qindra llogari të Instagramit që përdoreshin për të fituar para

Qindra llogaritë me miliona ndjekës u hoqën nga platforma Instagram. Instagrami njoftoi se mbyllën ato llogaritë që shkelën kushtet e përdorimit të këtij rrjeti social të enjten dhe të premten, raporton “Insideri” amerikan. Një nga bashkëbiseduesit dhe pronarët e llogarive tha për “Insider” se kishte përdorur Instagramin dhe se ai[…]

Lëxo më shumë »
Njoftohu për më të rejat përmes emailit tuaj