Radio Zëri

Tech

Largoni fëmijët nga rrjetet sociale, shkaktojnë probleme mendore

Një studim për adoleshentët ka nxjerrë në përfundim se rrjetet sociale shkaktojnë probleme mendore. Rrjetet sociale shkaktojnë depresion, ankthi deri në pagjumësi, stresi kronik dhe mungesa e vetëbesimit. Sipas këtij studimi, më shumë të prekura janë femrat. Këto janë disa prej efekteve negative që shkaktohen mbi të gjitha tek vajzat[…]

Lëxo më shumë »

E pabesueshme: Mercedesi e di lokacionin e secilës veturë pasi ato kanë sesorë lokacioni

Prodhuesi i njohur gjerman i veturave luksoze, Merceses-Benz, është përfshirë në skandal, pasi zyrtarët e tij kanë pranuar se veturat janë të pajisura me sensorë të fshehtë për gjetjen e lokacionit. Të gjitha veturat e reja dhe të përdorura që janë prodhuar nga Mercedesi janë të pajisura me sensorë që[…]

Lëxo më shumë »

Ky është Golf 8

Kanë dalur fotografitë e  Volkswagen Golf Mk8 dhe kjo vjen pas shumë spekulimesh si dhe pas shfaqjes së një modeli të kamufluar pjesërisht. Një Volkswagen Golf Mk8, është parë gjatë një xhirimi të një reklame që duket se është në një qytet evropian. Përkundër përmirësimeve që i janë bërë në pjesën e[…]

Lëxo më shumë »

Mbyllen qindra llogari të Instagramit që përdoreshin për të fituar para

Qindra llogaritë me miliona ndjekës u hoqën nga platforma Instagram. Instagrami njoftoi se mbyllën ato llogaritë që shkelën kushtet e përdorimit të këtij rrjeti social të enjten dhe të premten, raporton “Insideri” amerikan. Një nga bashkëbiseduesit dhe pronarët e llogarive tha për “Insider” se kishte përdorur Instagramin dhe se ai[…]

Lëxo më shumë »

Interesante: Bitcoins konsumon energji më shumë se Zvicra

Kriptovaluta më e popullarizuar-Bitcoin, konsumon energji elektrike. Madje edhe më shumë se disa vende të ndryshme të botës. “Miniera”, sistemi i përdorur për të lëshuar bitcoins përmes fuqisë informatike të shumë kompjuterëve të shpërndarë në të gjithë globin, kërkon 60, 45 terawatt orë energji në vit, thënë ndryshe më shumë[…]

Lëxo më shumë »
Njoftohu për më të rejat përmes emailit tuaj